Här är hela brevet:
Dagens Arbete har i de två senaste numren publicerat flera mycket kritiska artiklar om arbetsmiljön på arbetsplatser där Samhalls medarbetare finns. Vi anser att den bild som förmedlas är djupt felaktig. En orsak är att artiklarna bygger på ett flertal faktafel, en annan att antydningar i texten vilseleder läsaren.
Samhall och de fackliga organisationerna bedriver tillsammans ett ambitiöst arbetsmiljöarbete. Det gäller inte minst på de arbetsplatser där Samhalls bemannade lösningar finns. Det är riktigt som sägs i artiklarna att IF Metall 2005 efter en enkätundersökning kritiserade hanteringen av arbetsmiljöfrågorna.
Kritiken ledde fram till ändrade rutiner, och idag finns inget av kritiken kvar.
I den första artikeln i decembernumret beskrivs Samhalls bemannade lösning på återvinningsföretaget HA Recycling i Spånga. Där förekommer flera faktafel och antydningar som saknar grund. Här är några exempel:
Det hävdas att Samhalls personal på HA Recycling arbetar i en ”containerliknande barack”. Samhalls personal arbetar i ett modulhus försett med fönster, ventilation, AC, värme och god belysning.
Det sägs i artikeln att det brunnit i anläggningen fem gånger på ett år. Sanningen är att det brunnit vid två tillfällen på tjugo år. Brandkåren har visserligen gjort fler utryckningar. Men det är en del i säkerhetsrutinen när en sprinkler går sönder, till exempel när ett fordon råkar köra in i den. Sprinklern utlöses då, och ett larm går direkt till brandkåren.
Det sägs att HA Recycling saknar automatlarm. Larm har funnits sedan huset byggdes, vilket lätt kunnat kontrolleras av journalisterna.
Flera felaktigheter förekommer i beskrivningen av en brand i en maskin, bland annat att Samhalls lokaler sotades ned och brandmännen sanerade kontorsdelen men inte Samhalls lokaler. Sanningen är att ingen av lokalerna behövde saneras efter branden.
Formuleringar i texten ger bilden av att Samhall saknar företagshälsovård, vilket är fel.
Påståendet att Samhalls personal inte får äta tillsammans med HA:s anställda är fel. Fikautrymmet i anslutning till Samhalls arbetsplats kom till på personalens önskemål för att göra det enklare att ta rast eller gå på toaletten.
I januarinumret fortsätter faktafelen.
Där sägs att ”Samhall sysslar nästan uteslutande med bemanning”. En tredjedel av Samhalls anställda är verksamma i bemannade lösningar, vilket bland annat framgår av företagets hemsida.
I samma artikel sägs att ”personer med sänkt arbetsförmåga kickades ut från Samhall då verkstaden lades ner” i Emmaboda. Men ingen anställd i Samhall i Emmaboda har sagts upp på grund av detta. Samhalls medarbetare har en förstärkt anställningstrygghet, och det krävs i praktiken mycket allvarliga arbetsrättsliga skäl för att en Samhallanställd ska kunna sägas upp.
I artikeln intervjuas en person som blivit uppsagd av Samhall. Där hävdas att orsaken till uppsägelsen var att personen gjort en namninsamling på arbetsplatsen i avsaknad av ett skyddsombud. Orsaken var dock en helt annan, vilket facket kunnat bekräfta om redaktionen hört av sig.
Dagens Arbetes skildring av fackens och Samhalls arbetsmiljöarbete är inte riktig. Men artiklarna förmedlar också en bild av Samhalls medarbetare som vi anser är både felaktig och fördomsfull. När personer med funktionsnedsättning generellt beskrivs som svaga och rädda och som om de inte förstår sitt eget bästa är det inte bara kränkande. Det späder på de fördomar som idag är det främsta hindret för en arbetsmarknad tillgänglig för alla.
Centrala Arbetsmiljökommittén i Samhall har beslutat att stödja detta svar.
Gudrun Balsvik
Sekreterare i Centrala Arbetsmiljökommittén, Samhall AB
(Centrala Arbetsmiljökommittén består av representanter från IF Metall, Fastighetsanställdas förbund, GS-facket, Unionen, Ledarna och Samhalls ledning)
Sidan publicerades 2010-01-21