Samhalls renrum håller hög nivå. Foto: Frank Palm
Industriell produktion | GMP C-klassat
Renrum för höga krav ger flexibilitet för kunder
I två renrum i Borås och Filipstad erbjuder Samhall en miljö som motsvarar högt ställda krav. Tillsammans med sina kunder utvecklar Samhall ständigt processerna, med fokus på kvalitet, produktivitet och effektivitet. Små och stora serier kan hanteras.
I renrum monteras och paketeras produkter som ställer ovanligt höga krav på miljön. Renrum används främst av den medicintekniska industrin, men även av livsmedels- och elektronikbranschen.
Samhall har två renrum, ett i Borås och ett i Filipstad. Båda är GMP C-klassade, ISO-klass 8, vilket är en mycket hög nivå för renrum som inte drivs i egen regi av det producerande företaget.
– För att klara klassningen krävs luftväxling sju till åtta gånger i timmen, mikrofilter i luftintag, övertryck i lokalen samt dokumenterade hygienregler för personalen, förklarar Mikael Andréasson, key account manager hos Samhall.
I Borås arbetar cirka 200 personer, i Filipstad cirka 40 personer. Deras arbetsdag börjar med att de går de genom en sluss där de tvättar sig noga och tar på speciella skyddskläder och hårnät. Smycken och liknande får inte användas i renrummet.
Kontinuerliga mätningar
För att garantera kvaliteten utförs kontinuerligt mätningar för att kontrollera att gränsvärden inte överskrids.
Bland Samhalls kunder i renrummen märks Astra Tech, Fresenius-Kabi och GE Healthcare. Även livsmedels- och elektronikföretag finns på Samhalls kundlista. För kunderna är det en fördel att slippa investera i ett eget renrum med alla de tekniska installationer som krävs.
– Vi har ofta långa kundrelationer. Tillsammans med våra kunder utvecklar vi ständigt våra processer med fokus på kvalitet, produktivitet och effektivitet. Vår långa erfarenhet och våra kvalitetskrav gör att vi har ytterst få reklamationer, poängterar Mikael Andréasson och pekar på ytterligare en fördel med att anlita Samhall – flexibiliteten:
– Vi hanterar såväl små som stora serier och kan rycka in med kort varsel vid arbetstoppar eller när produkter plötsligt behöver paketeras om. Men vi agerar också långsiktigt. Om vi känner att det finns möjligheter, är vi självklart villiga att satsa och investera.
Skriv ut
Startsida